Dealer ma prawo do pełnego odliczenia VAT
Wykorzystywanie samochodów jako czasowo zastępczych nie powoduje, że przestają one być przeznaczone do dalszego zbycia.
Spór w sprawie dotyczył VAT od samochodów. We wniosku spółka wyjaśniła, że jest dealerem samochodowym i zajmuje się sprzedażą (odsprzedażą) aut osobowych. Przeważnie nabywa je od podatników VAT, od których otrzymuje faktury z podstawową stawką podatku.
Firma tłumaczyła, że nabywane przez nią samochody można podzielić zasadniczo na dwie kategorie, tj. te, które bezpośrednio po zakupie są sprzedawane klientom i te, które przed sprzedażą są wykorzystywane do różnych celów związanych z opodatkowaną działalnością, np. jazd testowych/demonstracyjnych.
Podatniczka podkreślała, że mimo czasowego wykorzystania niektórych samochodów do bieżącej działalności, ich podstawowym przeznaczeniem pozostaje ich odsprzedaż. Zapytała o prawo do odliczenia VAT od nabycia aut i paliwa do nich zarówno do końca 2010 r., jak i po nowelizacji przepisów od 1 stycznia 2011 r.
I tak powstał spór, bo fiskus odmówił pełnego prawa do odliczenia w odniesieniu do samochodów wykorzystywanych do jazd służbowych pracowników i tych wypożyczanych klientom serwisu. Jego zdaniem ten sposób wykorzystywania aut...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta